Het stadsbestuur mocht onlangs een niet-alledaagse schenking ontvangen: een 10-delig koffieservies uit de periode 1900-1914. Het servies belandde niet in de keukenkast naast de andere koffietassen, maar wel in de stadscollectie van de Verhalenkelder. De familie Ryon noemde het “Metjes servies”.
Rik Ryon uit Proven in Poperinge had het koffieservies sinds eind 1914 in bewaring bij zijn familie en besloot het te schenken aan het stadsbestuur van Diksmuide. Zijn familie droeg meer dan honderd jaar zorg voor dit uniek stuk Diksmuids erfgoed.
Kijken mag, aankomen niet
De overlevering wil dat een Diksmuidse familie dit servies – op de vlucht voor het oorlogsgeweld richting Frankrijk – in veilige bewaring gaf aan de grootouders van Rik Ryon. Het servies vond zijn plaats in een kast op de hoeve van Gaston Mahieu en Irma Dequeker op de Oosthoek in Roesbrugge waar het familiaal werd gekoesterd. “Als kind mochten we ernaar kijken maar niet aankomen”, weet Rik te vertellen. “Het ging over naar mijn moeder en kwam ten slotte bij mij terecht. Zelf wil ik niet dat dit servies opnieuw in een kast verdwijnt. Deze unieke stukken hebben recht op een nieuwe toekomst. Het was mijn intentie dat dit servies ook terug moest vanwaar het 100 jaar geleden vandaan kwam: de stad Diksmuide. Ook het verhaal dat eraan vasthangt moet bewaard en doorgegeven worden. Wie deze Diksmuidse familie was, weten we echter niet meer. Ze zijn het ook na de oorlog nooit komen terug ophalen”, besluit Rik.
Niet zomaar een koffieservies
Het servies is vervaardigd uit wit porselein en bestaat uit zeven kopjes met onderbordjes, een koffie- en melkkan en een suikerpot. Zowel de kopjes, de koffie- en suikerpot en de melkkan dragen een gouden versiering van bloemmotieven en het opschrift ‘Sebastiaen – Dixmude’.
Servies voor de Diksmuidse Koninklijke Handbooggilde Sint-Sintsebastiaan
Het servies draagt geen merktekens van de vervaardiger, waardoor we niet kunnen achterhalen wie het maakte. Wel staat vast dat dit koffieservies werd gemaakt in opdracht voor de Diksmuidse Koninklijke Handbooggilde Sint-Sebastiaan. Het was toen gebruikelijk dat koffieserviezen onder andere als huwelijkscadeau werden gegeven. Een mooie en traditionele attentie van de handbooggilde aan één van haar leden in het begin van de 20e eeuw.
Uniek vooroorlogs erfgoed
Schuttersgilden hebben een traditie om porseleinen prijsborden te laten maken die men gebruikte als een herinnering of een trofee na een schieting. Het stadsarchief heeft enkele prijsborden (periode 1920-1970) in haar collectie. Daarnaast werden ook serviezen gegeven bij één of andere gelegenheid. Dit koffieservies is hiervan een voorbeeld. “Dit is uniek vooroorlogs erfgoed met een verhaal dat we moeten koesteren en zal haar plaats vinden in de verhalenkelder van het stadhuis. Het maakt de link tussen het heden en het vooroorlogs verleden op een menselijke wijze tastbaar”, aldus een tevreden stadsarchivaris Chris Vandewalle.
Kom het servies bewonderen
Wie het ‘Metjes servies’ met eigen ogen wil komen bewonderen is welkom in de Verhalenkelder van het stadhuis. Deze unieke schenking werd ingepast in de tentoonstelling over de Wederopbouw van Diksmuide. Je bereikt de kelder via de dienst toerisme, elke dag van 9.30 uur tot 17 uur.
Extra nieuws:
Diksmuide Nieuws
Zomerkalender Diksmuide 2025
Zomerkalender Diksmuide 2025: Overzicht van data en evenementen juni tot september Via ‘Zomeren op de Markt’ geniet je op vaste dagen van heel wat leuke
De Panne Nieuws
Orka Mundo in Duinpanne
Orka Mundo in Duinpanne – vier de inhuldiging van orka Reveil op 29 juni 2025 Ben jij gebeten door de zee en gefascineerd door walvissen
Nieuws Poperinge
KAUWBOY – Mathieu Engels solo
KAUWBOY – Mathieu Engels solo in het theater met hart, humor en muziek Na jaren als helft van het muzikale duo Mathieu & Guillaume en
Delsael BV: sanitair, ventilatie, verwarming en zonneboilers
Morliterm bv
Fotoclub CoxyPics Koksijde
Alpaca Adventure
Hoeveboerderij Bien Acquis
Myrthes Huisje: vakantiewoning
Jochen’s Velodroom
B&B DE KAAI NIEUWPOORT
Premium Quality Cars
Vakantiewoning Allegretto Oostduinkerke
ESL-Projects by Vantyghem: schrijnwerk
Kiwanis Nieuwpoort
Vakantiewoning ’t Grenshof
Boeten Vastgoed
Zeestern Acro Tumbling
Juwelen Kimberly Nieuwpoort
ESV Technics
Table2Chair
Restaurant De Schreve
BV Vandaele Bjorn
Verdonck Veurne
Vakantiewoning De Groene Boomgaard
Passage Foodbar Veurne
Bathroom Heaven
’t Spendiege Buurtwinkel
Traiteur Caroline Nieuwpoort
Restaurant Caricole
HP Schilderwerken BV
Neptunus
Isabelle Sissau Keramiek Alveringem
Atelier Vanquaethem Veurne
Bakkerij Du Littoral Koksijde
De Zonnegloed Sanctuary
Apple & PC Clinic Koksijde
Restaurant Mozaiek Veurne
Camping Scheibeekhoeve
Bakkerij Bachten de Kupe Veurne
Garage Westcars Veurne
Mama-Thai Koksijde
Belle & Bronzée: zonnestudio
Delerue Bouw -en Renovatiewerken
Carpentier Kenneth
Fotografie Christophe
Proletter Veurne
Traiteur Vandermeulen Diksmuide
Trimsalon Sascha
LG BOUW: Algemene bouw -en renovatiewerken
Restaurant De Kelle
Bloemen Florina Leke
TileWorkx
Schoonvaere Algemene Tuinwerken
C-Fish culinaire Viswinkel
Vakantiewoning Villa Timo
Uw zaak op onze website?
Buencamino: Wandelshop & Coach Nieuwpoort
Corre’s Food Diksmuide
Mikado Entertainment Veurne
Schoonvaere Bouw-en renovatiewerken
Eetboetiek Stoelezvous Koksijde
Architect Hugo Dezutter
Bakkerij Kapelhof
Schrijnwerkerij Goderis-Devrome
Patatshop.be webshop aardappelen
Studio Musette
Zitadella: kinderkledij & juwelen
JTK Koeltechniek Grootkeuken
ECONICK: Zonnepanelen
Plopsaqua De Panne
Steph’s kroketjes: artisanaal en lokaal
Indoorsteel
Vakantiewoning Knollehof te Veurne
Plopsaland De Panne
Furnawash carwash Veurne
SOLAR-WEST
Deroo & Coget BV
Agence Mulier De Panne
PubliX – net iets eXtra
Cafetaria Hoge-Blekkerbad Koksijde
Custom Van
Vakantiewoning ’t Zuidwesterke