De Panne zet in op ontharding! Onder de noemer ‘Onthard je tuin’ biedt het lokaal bestuur sinds 1 april 2023 ondersteuning aan inwoners die (een deel van) de verharding in hun tuin vervangen door waterdoorlatende materialen en meer groen.
Vlaanderen is één van de meest verharde regio’s van Europa. Een tastbaar gevolg daarvan is de grote droogte en wateroverlast. Het is dan ook van groot belang om bij nieuwe projecten enkel de noodzakelijke verharding aan te leggen, en om kritisch na te denken over bestaande verharding. Minder verharding en meer bloemen, bomen en geveltuinen beschermen Vlaanderen beter tegen de gevolgen van klimaatverandering.
Elke vierkante meter die in Vlaanderen onthard wordt, kan helpen om de grondwaterreserves aan te vullen en ons te wapenen tegen lange periodes van droogte. Bovendien is het aantrekkelijker voor dieren en nuttige insecten, is het koeler op warme dagen en ook veel mooier.
De Panne zet in op ontharding: Het lokaal bestuur helpt mee!
Ontharden is het uitbreken van grondverharding, dus het weghalen van verharde oppervlaktes zodat de bodem opnieuw water doorlaat en er ruimte ontstaat voor water en groen. Verharde (voor)tuinen en opritten doen het regenwater immers weglopen in plaats van te infiltreren in de bodem.
De herinrichting van de Dumontwijk is een mooi voorbeeld waar het lokaal bestuur probeert om zoveel mogelijk te ontharden. Bij deze werkzaamheden heeft het bestuur duidelijk gekozen om de wijk te ontharden. Er wordt 11.184m² verharding uitgebroken en slechts 9.273 m² opnieuw verhard. Concreet betekent dit dat er in de Dumontwijk 1.911m² meer groene zones vrijgegeven worden voor waterinsijpeling en om de biodiversiteit te helpen.
Ondersteuning voor particulieren die ontharden
Onder de noemer ‘Onthard je Tuin’ ondersteunt het lokaal bestuur De Panne vanaf 1 april 2023 ook eigenaars of inwoners van De Panne die minimaal 4 m² ontharden in hun tuin of op hun oprit. De actie kadert binnen het Lokaal Energie- en Klimaatplan en loopt bijgevolg tot 1 oktober 2030.
De ondersteuning gebeurt in de vorm van:
– Het kosteloos aanbieden van maximaal 2 lege bigbags (2m³) om het puin van de ontharding in te deponeren. De bigbags worden vervolgens kosteloos opgehaald en geledigd.
– Op aanvraag wordt er gratis teelaarde afgeleverd met een maximumvolume dat gelijk is aan het afgevoerde puin.
Ondersteuning aanvragen kan vanaf vrijdag 14 april 2023 eenvoudig via www.depanne.be/onthard-je-tuin.
Vlaams kampioenschap Tegelwippen
Van 21 maart tot en met 31 oktober vindt het eerste Vlaams kampioenschap Tegelwippen plaats. Het concept: gemeenten gaan de uitdaging aan om zoveel mogelijk verharding uit te breken en te vervangen door groen. Want elke tegel telt! Wie tegen eind oktober de meeste uitgebroken tegels geregistreerd heeft, mag zich Vlaams kampioen noemen. Uiteraard doet De Panne mee en worden alle inwoners opgeroepen om mee te helpen.
Wim Janssens, schepen van Openbare Werken:
“Om zelf je voortuin, tuin of oprit te ontharden, heb je niet alleen spierkracht nodig, maar ook materiaal om alles af te voeren. Niet iedereen heeft een aanhangwagen om het steenpuin zelf naar het recyclagepark te brengen. Daarom steken we een handje toe en bieden we deze ondersteuning aan. Zo kan iedereen zijn of haar steentje bijdragen om onze gemeente nog groener te maken.
Voor grote werken doe je uiteraard best beroep op een lokale tuinaannemer of een vakman met kennis van zaken.”
Meer info?
Barbara Viaene, milieuambtenaar
barbara.viaene@depanne.be
depanne.be/tegelwippen
depanne.be/onthard-je-tuin
Extra nieuws:
Diksmuide Nieuws
Speelcontainer op tournee door Diksmuide
Speelcontainer op tournee door Diksmuide: gratis spelplezier voor kinderen in elke deelgemeente De jeugddienst van Diksmuide brengt het spelplezier letterlijk tot bij de kinderen. Vanaf
Nieuws Veurne
Opendeur bij StAPwest Veurne
Opendeur bij StAPwest Veurne: Ontdek StAPwest tijdens de Opendeurdag op 9 mei in Veurne: muziek, dans en theater voor iedereen Ben jij op zoek naar
Diksmuide Nieuws
Belgian Front Memorial Trail 2025
Belgian Front Memorial Trail 2025: loop door het levende landschap van de Westhoek Na het overweldigende succes van de eerste editie in 2023, keert op
ESV Technics: Elektro, sanitair, verwarming, ventilatie
Restaurant De Kelle
Vakantiewoning ’t Grenshof
Furnawash carwash Veurne
Mikado Entertainment Veurne
ESL-Projects by Vantyghem: schrijnwerk
Eetboetiek Stoelezvous Koksijde
Vakantiewoning Knollehof te Veurne
DS-Tent Feestverhuur
’t Spendiege Buurtwinkel
Vakantiewoning Villa Timo
Steph’s kroketjes: artisanaal en lokaal
Plopsaqua De Panne
Bloemen Florina Leke
LG BOUW: Algemene bouw -en renovatiewerken
Isabelle Sissau Keramiek Alveringem
Proletter Veurne
Premium Quality Cars
Neptunus
Vakantiewoning ’t Zuidwesterke
Zitadella: kinderkledij & juwelen
Mama-Thai Koksijde
Deroo & Coget BV
Kiwanis Nieuwpoort
Buencamino: Wandelshop & Coach Nieuwpoort
Myrthes Huisje: vakantiewoning
Bakkerij Bachten de Kupe Veurne
Vakantiewoning De Groene Boomgaard
Jochen’s Velodroom
Camping Scheibeekhoeve
C-Fish culinaire Viswinkel
Schoonvaere Bouw-en renovatiewerken
JTK Koeltechniek Grootkeuken
Juwelen Kimberly Nieuwpoort
Patatshop.be webshop aardappelen
Bakkerij Kapelhof
Cafetaria Hoge-Blekkerbad Koksijde
Restaurant Caricole
Fotoclub CoxyPics Koksijde
Bathroom Heaven
Tulpin Banden Veurne
Delerue Bouw -en Renovatiewerken
Schrijnwerkerij Goderis-Devrome
Atelier Vanquaethem Veurne
Agence Mulier De Panne
Dakwerken Dimitri Plaisier
D’Coupe Kapster
Uw zaak op onze website?
HP Schilderwerken BV
ECONICK: Zonnepanelen
Vakantiewoning Allegretto Oostduinkerke
Trimsalon Sascha
Carpentier Kenneth
Custom Van
Zeestern Acro Tumbling
Apple & PC Clinic Koksijde
MW Creations : Pools and more
Millecam Didier Bouwbedrijf Alveringem
Verdonck Veurne
PubliX – net iets eXtra
SOLAR-WEST
Traiteur Caroline Nieuwpoort
Belle & Bronzée: zonnestudio
Restaurant De Schreve
TileWorkx
Indoorsteel
Fotografie Christophe
Alpaca Adventure
Hoeveboerderij Bien Acquis
Passage Foodbar Veurne
Pepas: grafisch vormgever
Bakkerij Du Littoral Koksijde
Delsael BV: sanitair, ventilatie, verwarming en zonneboilers
Morliterm bv
De Zonnegloed Sanctuary
Restaurant Mozaiek Veurne
BV Vandaele Bjorn
Garage Westcars Veurne
Architect Hugo Dezutter
B&B DE KAAI NIEUWPOORT